۵ دقیقه

همه چیز درباره کور رنگی

آنچه می خوانید...

کوررنگی زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلات رنگدانه‌های حسگر رنگ در چشم، سبب ایجاد مشکل یا ناتوانی در تشخیص رنگ‌ها شود. اکثر افرادی که کوررنگ هستند نمی توانند رنگ های قرمز و سبز را تشخیص دهند. تشخیص رنگ های زرد و آبی نیز ممکن است مشکل ساز باشد، اگرچه این شکل از کوررنگی کمتر رایج است. این وضعیت می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. اگر شما کاملاً کور رنگ هستید، که وضعیتی به نام آکروماتوپسی شناخته می شود، فقط به رنگ خاکستری یا سیاه و سفید می بینید. با این حال، این وضعیت بسیار نادر است.

اکثر افراد مبتلا به کوررنگی به جای رنگ‌های قرمز، سبز و آبی که دیگران می‌بینند، رنگ‌های زیر را در نمودارهای رنگی می‌بینند :

 • رنگ خاکستری
 • رنگ آبی
 • رنگ زرد
 • رنگ بژ

علائم کوررنگی چیست؟

شایع ترین علامت کوررنگی تغییر و مشکل در بینایی است. به عنوان مثال، ممکن است تشخیص رنگ قرمز و سبز چراغ راهنمایی دشوار باشد. رنگ ها ممکن است کمتر از قبل روشن به نظر برسند. سایه های مختلف یک رنگ ممکن است همه یکسان به نظر برسند.

کوررنگی اغلب در سنین پایین که کودکان در حال یادگیری رنگ های خود هستند آشکار می شود. در برخی از افراد، این مشکل کشف نمی شود زیرا آنها یاد گرفته اند که رنگ های خاص را با اشیا خاص مرتبط کنند.

به عنوان مثال، آنها می دانند که چمن سبز است، بنابراین به رنگی که می بینند سبز می گویند. اگر علائم بسیار خفیف باشند، ممکن است فرد متوجه نشود که رنگ های خاصی را نمی بیند.

اگر مشکوک به کوررنگی خود یا فرزندتان هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند تشخیص را تأیید کنند و سایر مشکلات سلامت جدی تر را رد کنند.

انواع کوررنگی

سه نوع اصلی کوررنگی وجود دارد :

 • در یک نوع، فرد در تشخیص تفاوت بین قرمز و سبز مشکل دارد.
 • در نوع دوم، فرد در تشخیص رنگ زرد و آبی مشکل دارد.
 • نوع سوم آکروماتوپسی نام دارد. فردی با این فرم اصلا نمی تواند هیچ رنگی را درک کند – همه چیز خاکستری یا سیاه و سفید به نظر می رسد. آکروماتوپسی کمترین نوع کوررنگی است.

کوررنگی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد.

کوررنگی ارثی

کوررنگی ارثی شایع تر است. این به دلیل نقص ژنتیکی است. این بدان معنی است که این بیماری از طریق خانواده منتقل می شود. افرادی که دارای اعضای نزدیک خانواده کوررنگی هستند نیز احتمال بیشتری دارد که به این عارضه مبتلا شوند.

کوررنگی اکتسابی

کوررنگی اکتسابی بعداً در زندگی ایجاد می شود و می تواند مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار دهد.

بیماری هایی که به عصب بینایی یا شبکیه چشم آسیب می رسانند می توانند باعث کوررنگی اکتسابی شوند. به همین دلیل، اگر دید رنگ شما تغییر کرد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی جدی تری باشد.

چه چیزی باعث کوررنگی می شود؟

چشم حاوی سلول های عصبی به نام مخروط است که شبکیه، یک لایه بافت حساس به نور در پشت چشم را قادر می سازد تا رنگ ها را ببیند.

سه نوع مخروط مختلف طول موج‌های مختلف نور را جذب می‌کنند و هر نوع به قرمز، سبز یا آبی واکنش نشان می‌دهد. مخروط ها برای تشخیص رنگ ها اطلاعاتی را به مغز می فرستند. اگر یک یا چند تا از این مخروط ها در شبکیه چشم آسیب دیده باشد یا کلا وجود نداشته باشد، در مشاهده درست رنگ ها فرد را دچار مشکل خواهید کرد.

علل-کوررنگی

وراثت

اکثر کمبودهای بینایی رنگ ارثی است. معمولاً از مادر به پسر منتقل می شود. کوررنگی ارثی باعث کوری یا کاهش بینایی دیگر نمی شود.

بیماری ها

همچنین ممکن است در نتیجه بیماری یا آسیب به شبکیه چشم خود دچار کوررنگی شوید. در بیماری گلوکوم، فشار داخلی چشم یا فشار داخل چشم بسیار زیاد است. این فشار به عصب بینایی آسیب می رساند، که سیگنال هایی را از چشم به مغز می رساند تا بتوانید ببینید. در نتیجه، توانایی شما در تشخیص رنگ ها ممکن است کاهش یابد.

طبق ژورنال Investigative Ophthalmology & Visual Science، ناتوانی افراد مبتلا به گلوکوم در تشخیص رنگ آبی و زرد از اواخر قرن نوزدهم مورد توجه قرار گرفته است.

دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی باعث آسیب به شبکیه می شود که مخروط ها در آن قرار دارند. این می تواند باعث کوررنگی شود. در برخی موارد باعث نابینایی می شود.

اگر فردی به آب مروارید دچار است، عدسی چشم شما به تدریج از شفاف به مات تغییر می کند. در نتیجه ممکن است دید رنگ شما کم رنگ شود.

سایر بیماری هایی که می توانند بینایی را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از :

 • دیابت
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر
 • اسکلروز چندگانه

داروها

برخی از داروها می توانند باعث تغییر در دید رنگ شوند. اینها داروها شامل داروهای ضد روان پریشی کلرپرومازین و تیوریدازین است. آنتی بیوتیک اتامبوتول (Myambutol)، که سل را درمان می کند، ممکن است باعث مشکلات عصب بینایی و مشکل در دیدن برخی رنگ ها شود.

عوامل دیگر

دلایل کوررنگی ممکن است عوامل دیگری باشد. یکی از این عوامل پیری و افزایش سن است. از دست دادن بینایی و کمبود رنگ می تواند به تدریج با افزایش سن رخ دهد. علاوه بر این، مواد شیمیایی سمی مانند استایرن که در برخی پلاستیک ها وجود دارد، با از دست دادن توانایی دیدن رنگ مرتبط است.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *