۷ دقیقه
درمان پیر چشمی

پیر چشمی و روش های درمان آن

آنچه می خوانید...

یکی از مهم ترین عوارضی که افزایش سن و پیری در چشم بروز پیدا می کند، عارضه پیر چشمی است. پیر چشمی را می توان در دسته بندی انواع عیوب انکساری چشم قرار داد که ابتلا به آن امری طبیعی نسبت به ساختار چشم با گذر زمان است. افرادی که با این عارضه مواجه هستند، نیازی به نگرانی در مورد تغییر بینایی خود نباید داشته باشند. امروزه از روش های نوین و متعددی برای اصلاح پیر چشمی استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم با معرفی علائم، دلایل پیر چشمی به نحوه تشخیص و درمان آن نیز بپردازیم. برای اطلاع از روش های پیشگیری از پیر چشمی تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

پیر چشمی چیست؟

پیر چشمی نوعی بیماری چشمی است که از سنین حدود 40 سالگی به بعد علائم خود را بروز می دهد. برای دیدن اجسام یا نوشته های نزدیک، تغییراتی در انحنای عدسی چشم ایجاد می شود. این تغییرات شامل انعطاف پذیری و انقباض کامل چشم برای دیدن اجسام نزدیک هستند. با افزایش سن و بروز پیر چشمی، عدسی چشم در فرآیند ایجاد تغییرات برای دیدن اشیای نزدیک، توانایی خود را از دست می دهد و سفت می شود. این ناتوانی و تطابق ناپذیری با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود و فرد، نوشته ها و اجسام نزدیک را به طور واضح مشاهده نمی کند.

 

شایع ترین علائم پیر چشمی

اصلی ترین علامت پیر چشمی، کاهش توانایی دید چشم بعد از 40 سالگی به صورت تدریجی است. این کاهش دید، علائم و عوارض دیگری نیز به همراه دارد. وجود این علائم در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد و با افزایش سن تعداد آن نیز بیشتر شود. در ادامه، به شایع ترین علائم پیر چشمی اشاره خواهیم داشت.

 • بروز خستگی زودرس پس از انجام فعالیت هایی مانند مطالعه، خیاطی و…
 • داشتن سردرد و سرگیجه
 • تاری دید
 • نیاز داشتن به نور کافی در زمان انجام فعالیت
 • نداشتن تمرکز کافی
 • چشمک زدن تند تند

 

مهم ترین دلیل بروز پیر چشمی

همان طور که از نام بیماری پیر چشمی مشخص است، دلیل اصلی این بیماری پیری و افزایش سن عنوان می شود. برای درک بیشتر بروز پیرچشمی با افزایش سن بهتر است عملکرد چشم برای دیدن اشیا بررسی شود. زمانی که نور وارد چشم می شود، ابتدا از قرنیه و سپس از مردمک چشم عبور می کند. عنبیه با باز و بسته کردن مردمک چشم، میزان نور عبور شده در چشم را تنظیم می کند. پس از گذشتن نور از مردمک، نور از عدسیه که همان لنز چشم است، عبور می کند. چنانچه چشم سالم و طبیعی باشد، با ایجاد تغییراتی در عدسیه چشم، پرتوهای نور بیشتری انحنا پیدا می کنند. در نهایت این پرتوها برای دیده شدن، در شبکیه چشم متمرکز می شوند. افزایش سن دلیل مشخصی برای انعطاف پذیری کمتر عدسیه و تغییر شکل آن خواهد شد. از این رو، پرتوهای نور با انحنای صحیح تری، در شبکیه چشم متمرکز نخواهند شد.

درمان پیر چشمی
درمان پیر چشمی

تفاوت پیر چشمی و دور بینی چشم

در دوربینی نیز همانند پیر چشمی، اجسام نزدیک به وضوح قابل مشاهده نیستند. با این حال، اختلاف هایی در این دو عارضه چشمی وجود دارند. دور بینی به دلیل کوتاهی چشم یا به دلیل صاف بودن بیش از اندازه قرنیه به وجود می آید. در این شرایط، پرتوهای نور به درستی در پشت چشم یا همان شبکیه چشم متمرکز نمی شوند و فرد دید واضحی از اجسام ندارد. در صورتی که در پیر چشمی، تاری دید به دلیل نامتعارف شدن عدسیه در طول زمان است. یکی دیگر از تفاوت های این دو عارضه چشمی، زمان بروز آن است. دور بینی می تواند یک عارضه مادرزادی از بدو تولد همراه فرد باشد؛ ولی پیر چشمی با افزایش سن بروز پیدا می کند.

 

عوامل تاثیرگذار در ابتلا به پیر چشمی

تمامی افراد به طور یقین به پیر چشمی مبتلا نمی شود؛ همچنین سن بروز این عارضه در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. عواملی که در بروز عارضه پیر چشمی تاثیر مستقیمی دارند؛ عبارتند از:

 • ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی
 • کم خونی
 • دور بینی
 • ابتلا به دیابت
 • وارد شدن ضربه به سر
 • عوارض مصرف برخی از داروها
 • زندگی در مناطق گرمسیری و تماس زیاد با اشعه ماورای بنفش خورشید
 • شرایط شغلی بیمار
 • جنسیت (پیر چشمی در زنان شایع تر از مردان است)

 

نحوه تشخیص عارضه پیر چشمی

پس از مراجعه به متخصص چشم، در همان معاینه های اولیه می توان عارضه پیر چشمی را تشخیص داد. در ابتدای معاینه، پزشک از طریق دستگاه ها و لنزهای مختلف، وجود عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم را بررسی می کند. سپس برای معاینات دقیق تر، از قطره های مخصوصی برای باز کردن مردمک چشم استفاده می کند. با این روش امکان مشاهده واضح داخل چشم برای پزشک معالج فراهم می شود. نتایج ثبت شده در مانیتور دستگاه ها، تشخیص بر ابتلای پیر چشمی را خواهند داد.

 

روش های درمان پیر چشمی

از دیرباز تاکنون، از روش های مختلفی برای اصلاح و درمان پیر چشمی استفاده می کنند. این روش ها با گذشت زمان پیشرفته تر و دارای مزایای بیشتری شده اند. در ادامه مطلب به بررسی انواع روش های درمان پیر چشمی می پردازیم.

عینک
از ساده ترین و قدیمی ترین روش های اصلاح پیر چشمی، عینک عنوان می شود. امروزه عینک های دو کانونی، سه کانونی و حتی چند کانونی پیشرفته ساخته می شوند که می توانند در اصلاح انواع عیوب انکساری چشم موثر واقع شوند.

لنز تماسی
یکی دیگر از روش های اصلاح بینایی در پیر چشمی استفاده از انواع لنزهای تماسی هستند. افرادی که تمایل به استفاده از عینک ندارند و در کنار آن از بیماری های دیگر چشمی مانند خشکی چشم، ریزش اشک و… رنج نمی برند، می توانند از این لنزها استفاده کنند.

جراحی لیزر
از رایج ترین روش های اصلاح بینایی در عارضه پیر چشمی می توان به جراحی لیزر اشاره داشت. این نوع جراحی با داشتن کمترین عوارض جانبی، جزئیات داخلی چشم را برای دیدن اجسام نزدیک تر درمان و اصلاح می کند.

کاشت عدسی
استفاده از عدسی مصنوعی یا همان کاشت عدسی از دیگر روش های اصلاح پیر چشمی است. استفاده از این روش در تمامی موارد، موفقیت کاملی ندارد و کیفیت دید کاهش پیدا می کند. به طوری که در برخی مواقع، بیمار نیاز به استفاده از عینک را احساس می کند.

درمان پیر چشمی
درمان پیر چشمی

روش های پیشگیری از پیر چشمی

به طور دقیق نمی توان به هیچ روشی از بروز پیر چشمی پیشگیری کرد؛ اما با استفاده از روش های موثری می توان از قدرت بینایی محافظت کرد و زمان ابتلا به این بیماری را به تعویق انداخت. از جمله این روش ها عبارتند از:

 • مراجعه منظم و دوره ای به چشم پزشک و انجام چکاپ
 • کنترل بیماری های مزمن و خطرناکی مانند دیابت و فشار خون
 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • استفاده از عینک آفتابی
 • برخورداری از نور کافی به هنگام مطالعه، خیاطی و…
 • استفاده از عینک های مخصوص به هنگام انجام فعالیت های آسیب زننده به چشم

 

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا به بررسی پیر چشمی و بروز آن در سنین بالا پرداخته شد. به وضوح ندیدن اجسام نزدیک مهم ترین عوارض چشمی به شمار می آید که می توان آن را به روش های استفاده از عینک، لنز تماسی، جراحی لیزر و کاشت عدسی درمان کرد. دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران، تجربه و دانش کافی در زمینه درمان انواع بیماری های چشم و انجام جراحی های زیبایی چشم دارد. شما برای درمان عارضه پیر چشمی می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *