۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
۹ دقیقه
هزینه عمل prk

هزینه عمل prk

آنچه می خوانید...

امروزه برای اصلاح مشکلات مختلف بیماری از روش های متعدد لیزری استفاده می کنند. هر یک از این روش های لیزری مزایا، معایب و هزینه ویژه ای دارند. یکی از متداول ترین جراحی های انجام یافته برای رفع عیوب انکساری چشمی، عمل جراحی پی آر کی است که هزینه عمل prk به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. باتوجه به مزایای این جراحی، عمل پی آر کی را می توان زیر نظر کارآمدترین جراحان انجام داد. در این مقاله قصد داریم با بررسی فاکتورهای موثر در هزینه عمل prk به مراحل انجام، مراقبت های قبل و بعد از جراحی و همچنین مزایا و معایب آن بپردازیم. برای آشنایی با شرایط مناسب ترین کاندیداها برای عمل prk تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

عمل جراحی prk چیست؟

به عمل جراحی لیزر کراتکتومی فوتورفرکتیو به طور مخفف شده، عمل جراحی prk گفته می شود. روش های جراحی لیزری متعددی برای درمان مشکلات بینایی وجود دارند، عمل جراحی prk به عنوان قدیمی ترین روش های استفاده از لیزر به شمار می آید که سابقه طولانی در رفع انواع عیوب انکساری چشم دارد. عیوب انکساری چشم به مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و… گفته می شود و اصلاح هر کدام از آن ها دارای هزینه عمل prk ویژه ای هستند. این نوع روش جراحی لیزری را می توان از موفق ترین جراحی ها معرفی کرد که بهتر است توسط فوق تخصص بیماری های چشمی انجام شود.

هزینه عمل prk
هزینه عمل prk

تفاوت هزینه عمل prk با هزینه عمل جراحی لیزیک

از جراحی prk و جراحی لیزیک برای رفع عیوب انکساری چشم استفاده می کنند. این دو جراحی دارای شباهت ها و تفاوت هایی هستند و یکسان بودن زمان عمل در هر دو جراحی از شباهت های آن های به شمار می آید. به دلیل تفاوتی که در مرحله آغازی جراحی ها وجود دارد، معمولاً هزینه عمل prk کمی بیشتر از جراحی لیزیک عنوان می شود. در جراحی لیزیک در بافت قرنیه یک فلپ نازک ایجاد می کنند ولی در جراحی prk، بیرونی ترین و نازک ترین لایه قرنیه با استفاده از لیزر برداشته می شود. با برداشتن لایه قرنیه، به سایر سطوح زیرین چشم برای انجام هر دو جراحی دسترسی پیدا می کنند.

 

تفاوت هزینه عمل prk با هزینه عمل جراحی لازک

جراحی لازک را می توان نوع پیشرفته تری از جراحی پی آر کی دانست. به همین دلیل هزینه جراحی لازک به مراتب بیشتر از هزینه عمل prk است. در هر دو جراحی، برای دسترسی یافتن به لایه های زیرین قرنیه، نیاز به برش یا برداشتن لایه اپیتلوم قرنیه وجود دارد. این کار در جراحی prk با استفاده از پرتوهای لیزر یا به کمک دست انجام می شود؛ ولی در جراحی لازک برای برداشتن قرنیه از نوعی وسیله جراحی به نام ترفاین استفاده می کنند. به دلیل آنکه میزان ضخامت برش ایجاد شده در جراحی لازک کمتر از جراحی prk است، میزان خونریزی نیز کمتر و دوره نقاهت کوتاه تر خواهد بود.

 

کاندیدای مناسب برای انجام عمل جراحی prk

با وجود آنکه پیش تر گفته شد، برای اصلاح عیوب انکساری چشم از روش جراحی prk استفاده می کنند؛ ولی این روش جراحی برای رفع عارضه پیر چشمی مناسب نیست. از این رو افراد با بیماری پیر چشمی نمی توانند از جراحی پی آر کی استفاده کنند. در این بخش از مطلب به شرایط کاندیداهای مناسب برای جراحی prk خواهیم پرداخت.

 • افراد دارای سطح قرنیه بسیار نازک و نامنظم
 • افراد دارای چشم های آسیب پذیر در برابر ضربه مانند ورزشکاران رزمی، آتش نشان ها و…
 • افراد دارای چشم های بسیار ریز و فرو رفته
 • افراد دارای سابقه انجام جراحی قرنیه
 • افراد دارای مشکل نزدیک بینی

 

قبل از عمل جراحی prk چشم چه اقداماتی باید انجام شوند؟

معاینه دقیق چشم توسط پزشک متخصص از اولین گام های قبل از انجام جراحی prk است. در طی معاینات بایستی مردمک چشم، میزان انحنای قرنیه چشم و میزان ضخامت قرنیه چشم به درستی مورد بررسی قرار بگیرد تا در فرآیند جراحی مشکلی جدی برای بیمار پیش آمد نکند. همچنین در صورتی که بیمار به مشکلات چشمی مانند خشکی چشم مبتلا باشد، باید این عارضه به کمک قطره های مخصوصی درمان شود و سپس جراحی انجام شود. قبل از پرداخت هزینه عمل prk تمامی این مراحل به درستی طی می شوند. از طرفی بیمار، پزشک خود را از مصرف داروها و بیماری هایی که به آن مبتلا است باید آگاه سازد. حدود یک هفته قبل از عمل prk، خارج کردن لنزهای تماسی ضروری است.

 

مراحل انجام عمل جراحی prk

برای انجام عمل جراحی prk، بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و این جراحی نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. زمان لازم برای جراحی هر دو چشم 15 دقیقه تخمین زده می شود و هزینه عمل prk برای یک چشم متفاوت تر از جراحی هر دو چشم است. برای کاهش استرس ناشی از جراحی، داروی آرامبخش به بیمار تزریق می کنند. در مرحله بعد داخل چشم قطره می ریزند و سپس برای باز نگه داشتن چشم ها از ابزارهای مخصوص استفاده می کنند. در ادامه، پرتوهای لیزر اگزایمر را بر مبنای نمره چشم تنظیم کرده و به داخل چشم ها می تابانند. چشم ها باید کاملاً باز باشند و این پرتوهای لیزر را به درستی دریافت کنند. این پرتوهای لیزر در ابتدا بیرونی ترین لایه قرنیه را برش می زنند و سپس شروع به اصلاح مشکل بینایی می کنند. در پایان جراحی، جراحت ایجاد شده در چشم را با لنز تماسی پانسمان می کنند.

بعد از عمل جراحی prk چشم چه مراقبت هایی باید انجام شوند؟

نکات مهمی که بعد از جراحی prk باید به آن توجه داده شوند، به بهبودی سریع چشم ها کمک می کنند. در این صورت هزینه عمل prk پرداخت شده، نتایج بهتری به همراه خواهد داشت. از جمله این نکات مراقبتی عبارتند از:

 1. مصرف داروها، قطره ها و پمادهای تجویز شده سر ساعت تعیین شده
 2. اجتناب از تماس صابون و شوینده های شیمیایی با چشم ها تا 4 روز بعد از جراحی
 3. اجتناب از رانندگی در روز جراحی
 4. اجتناب از استفاده از لوازم آرایشی، بلند کردن وسایل سنگین و انجام تمرینات ورزشی تا 2 هفته بعد از جراحی
 5. استفاده از عینک آفتابی طبی

 

مزایای عمل جراحی prk

محبوبیت جراحی prk اغلب به دلیل وجود موفقیت آمیز بودن و مزایای قابل توجه آن است. این مزایا در برابر هزینه عمل prk، ارزشمند هستند. از جمله مزایای عمل جراحی prk عبارتند از:

 • از بین رفتن خطرات ناشی از فلپ برداری از قرنیه
 • یک روش جراحی مطمئن برای افراد دارای ضخامت قرنیه نازک تر
 • کم بود عمق نفوذ پرتوهای لیزر
 • کوتاه بودن زمان عمل جراحی

 

عوارض احتمالی ناشی از عمل جراحی prk

هیچ روش جراحی نمی تواند بدون عوارض و مشکل باشد. این عوارض با نظارت یک جراح فوق تخصص بیماری های چشمی و باتجربه به حداقل میزان خود می رسند. از جمله عوارض احتمالی ناشی از عمل جراحی prk عبارتند از:

 • درد و سوزش چشم
 • آبریزش چشم
 • خشکی چشم
 • حساس بودن به نور
 • احساس وجود یک شی ء خارجی در چشم

 

هزینه عمل prk چشم به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

زمانی که شخصی متقاضی انجام عمل prk می شود، مهم ترین سوالی که می تواند ذهن او را درگیر کرده باشد میزان هزینه ها و قیمت های نهایی این روش جراحی است. پاسخ دادن قاطعانه به این سوال امری دشوار است؛ چرا که این هزینه به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد که باید به طور کامل بررسی شوند. از جمله فاکتورهای موثر در هزینه عمل prk عبارتند از:

تخصص و مهارت جراح
عمل جراحی prk توسط متخصص و جراح چشم انجام می شود. پزشک متخصص باید به تکنیک های مدرن آشنایی داشته باشد و تحصیلات فوق تخصصی در این زمینه به دست آورده باشد. همچنین با داشتن تجربه و مهارت کافی، تمامی مراحل جراحی را بدون هیچ مشکلی طی کند. هزینه دستمزد جراح فوق تخصص بیشتر از متخصص خواهد بود.

نوع لیزر کاربردی
باتوجه به کاربردهای وسیع لیزر در حیطه چشم پزشکی، از انواع مختلف لیزر استفاده می کنند. هر یک از این لیزرها هزینه های متفاوتی دارند. از این رو، نوع لیزر مورد استفاده در هزینه عمل prk تاثیر خواهد داشت.

شرایط چشم بیمار
از جراحی prk برای رفع عیوب انکساری چشم استفاده می شود. این عیوب در انواع متعددی مانند آستیگماتیسم، دور بینی، نزدیک بینی و… هستند. اصلاح هر نوع از عیوب انکساری چشم، هزینه مخصوص به خود را دارد.

نوع و تعداد داروها
یکی از مراقبت های مهم بعد از جراحی prk، مصرف داروهای تجویز شده توسط جراح مربوطه است. این داروها بسته به نوع عیوب انکساری و شرایط چشمی بیمار متفاوت هستند. چنانچه داروها و قطره های تجویز شده خارجی باشند، داروهای خارجی گران قیمت تر داروهای ایرانی خواهند بود.

نوع کلینیک یا بیمارستان
چشم پزشک ها و جراحان چشم با بیمارستان ها و کلینیک های مختلف دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی قرارداد دارند. واضح است که هزینه عمل prk در بیمارستان خصوصی به مراتب بیشتر از بیمارستان دولتی خواهد بود.

نوع و تعداد آزمایش های قبل از جراحی
قبل از جراحی، جراح دستور انجام تست ها و آزمایش های مختلفی را می دهد. این موضوع بسته به شرایط بیمار و نظریه چشم پزشک دارد. هر یک از این آزمایش ها، هزینه ویژه ای دارند که باید پرداخت شوند.

هزینه عمل prk
هزینه عمل prk

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا به بررسی عوامل موثر در هزینه عمل prk و همچنین تفاوت این جراحی با سایر جراحی ها پرداخته شد. میزان تخصص جراح، نوع بیمارستان، نوع لیزر و شرایط چشم بیمار از مهم ترین عوامل موثر در هزینه این عمل جراحی هستند. دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران، تجربه و دانش کافی در زمینه درمان انواع بیماری های چشم و انجام جراحی های زیبایی چشم دارد. شما برای انجام عمل جراحی لیزر پی آر کی و کسب اطلاع از هزینه عمل prk چشم می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *