۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
۶ دقیقه
هزینه-های-جراحی-لازک

هزینه های جراحی لازک

آنچه می خوانید...

لازک یا کراتکتومی زیر اپیتلیال با کمک لیزر (Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy) یکی از انواع عمل های جراحی لیزری انکساری چشم به شمار می رود. این روش درمانی یکی از استراتژی‌های رایج بهبود مشکلات چشمی است که بینایی را در افرادی که نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم دارند اصلاح می‌کند. لازک بسیاری از مزایای سایر عمل جراحی های اصلاح بینایی را با یکدیگر ترکیب کرده و در این زمینه استثنایی شمرده می شود.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی هزینه جراحی لازک بپردازیم. اما اجازه دهید قبل از ورود به موضوعات مربوط به هزینه، بیشتر با لازک آشنا شویم.

در طول عمل لازک چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

عمل لازک به طور کلی شامل استفاده از نوع خاصی لیزر برای تغییر دقیق شکل قرنیه‌ چشم است. قرنیه بافت شفاف گنبدی شکل موجود در قسمت جلویی چشم است که اگر شکل مناسبی نداشته باشد، می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

روش-عمل-لازک

عمل جراحی لازک در شرایط کاملا استریل انجام می شود. در ابتدا، جراح از قطره های بی حس کننده برای بی حس کردن چشم و سپس از یک گیره‌ی کوچک برای باز نگه داشتن پلک های شما در طول جراحی استفاده می کند. در ادامه‌، لایه‌ی نازک و محافظ سلول های روی چشم شما به نام اپیتلیوم با محلولی الکلی نرم شده و به آرامی برداشته می‌شود. سپس تابش لیزر حدود 30 ثانیه بر روی قرنیه‌ی چشم اعمال شده، و به شکل مناسبی برای منحرف کردن اشعه نور تبدیل خواهد شد. در صورت نیاز برای اصلاح آستیگماتیسم، یک لیزر درمانی دیگر نیز پس از یک مکث کوتاه انجام خواهد شد که 15 ثانیه زمان می‌برد. پس از اتمام تابش لیزر، اپیتلیوم جدا شده، به آرامی بر روی مکان اصلی خود برگردانده می شود.

مزایای و معایب عمل جراحی لازک

مزایا

عمل جراحی لازک از چندین مزیت ویژه برخوردار است. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد

وجود نداشتن عوارض مربوط به فلپ

در انجام لازک عوارض مربوط به ایجاد و اتصال مجدد فلپ در قرنیه وجود ندارد.

کمتر خشک شدن چشم ها

عمل لازک چشم کمتر از عمل جراحی لیزیک باعث خشک شدن چشم ها می شود.

معایب

از معایب مربوط به جراحی لازک چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد

زمان بهبود بینایی طولانی تر در مقایسه با عمل لیزیک

بسیاری از بیمارانی که عمل لازک را انجام می‌دهند بینایی خود را به طور معمول، پس از گذشت یک تا دو هفته بازیابی می‌کنند. اما بیمارانی که لیزیک را انجام می دهند اغلب دید خوبی را روز بعد از عمل تجربه می کنند.

استفاده از لنز تماسی بانداژ

بیماران لازک به طور معمول باید حدود سه یا چهار روز پس از انجام عمل جراحی لازک از لنز های تماسی بانداژ استفاده کنند. این لنز به عنوان یک لایه‌ی محافظ در بین پلک ها و سطح چشم درمان شده قرار می گیرد. پس از لیزیک استفاده از این ها لازم نیست. این لنز به عنوان یک لایه‌ی محافظ در بین پلک ها و سطح چشم درمان شده قرار می گیرد. پس از لیزیک استفاده از این ها لازم نیست.

استفاده‌ بیشتر از قطره های استروئیدی موضعی

بیماران لازک باید در مقایسه با بیماران لیزیک چندین هفته بیشتر از قطره های استروئیدی موضعی استفاده کنند.

بروز درد بیشتر

عمل لازک معمولاً درد و ناراحتی بیشتری را برای فرد نسبت به لیزیک به ارمغان می آورد. ولی این استراتژی درمانی نسبت به جراحی PRK درد کمتری دارد.

مقدمه ای راجع به هزینه جراحی لازک

تقریباً سالانه 700000 نفر در جهان از روش جراحی لیزری لازک برای تغییر شکل قرنیه‌ خود و در نتیجه بهبود قدرت بینایشان استفاده می‌کنند. این عمل کمک می کند قرنیه بتواند نور اجسامی که از آن برای دیده شدن، عبور می کنند را به درستی روی شبکیه متمرکز کند. بر اساس مطالعات سازمان غذا و دارو، تقریباً 96 درصد از افراد پس از انجام این جراحی به بینایی مطلوب خود دست خواهند یافت. اما هزینه جراحی لازک به چه صورت است؟ توجه کنید به طور دقیق نمی توان هزینه‌ جراحی لازک را مشخص کرد. قیمت نهایی انجام این عمل به شرایط زیادی از جمله تجربه‌ی پزشک، تجهیزات درمانگاه، مکان درمانگاه و… بستگی دارد. علاوه بر این همانطور که متوجه هستید قیمت ها در ایران هیچ وقت یک مقدار ثابت نیستند. ولی با وجود این شرایط می توان به صورت تقریبی قیمتی را برای انجام این عمل تعیین کرد.

سوالات متداول

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *