۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
۹ دقیقه
عمل کاتاراکت چشم در تهران

عمل کاتاراکت چشم در تهران

آنچه می خوانید...

یکی از شایع ترین بیماری های چشمی، کاتاراکت یا همان بیماری آب مروارید چشم است. این بیماری اغلب با افزایش سن بروز پیدا می کند؛ ولی در برخی موارد به طور مادرزادی، کودکان نیز درگیر بیماری کاتاراکت چشم می شوند. عمل کاتاراکت چشم در تهران، به عنوان رایج ترین روش درمانی آب مروارید شناخته می شود که بینایی شفاف را به چشم ها باز می گرداند. کاتاراکت چشم در انواع مختلفی به وجود می آید و علائم متفاوتی به همراه دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه عمل کاتاراکت چشم در تهران و همچنین مراقبت های بعد از آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با علائم، دلایل و نحوه تشخیص این بیماری تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

کاتاراکت یا آب مروارید چشم چیست؟

عدسی چشم در حالت طبیعی، شفاف است و تصاویر به طور واضح قابل مشاهده هستند. چنانچه عدسی چشم فردی کدر و از حالت طبیعی خود خارج شود، تصاویر مشاهده شده، شفافیت و وضوح کافی نخواهند داشت؛ در این حالت در اصطلاح گفته می شود، چشم بیمار به کاتاراکت یا آب مروارید مبتلا شده است. متداول ترین روش درمان کاتاراکت چشم، انجام عمل جراحی است و عمل کاتاراکت چشم در تهران به عنوان شایع ترین عمل بیماری های چشمی شناخته می شود. باید خاطر نشان شد، جراحی آب مروارید چشم در مناسب ترین وقت انجام شود؛ ولی کاتاراکت چشم هرگز باعث کوری غیر قابل بازگشت نمی شود.

 

انواع کاتاراکت چشم

انواع کاتاراکت چشم بر مبنای علت، محل دقیق ایجاد آب مروارید، شکل هندسی و رنگ آن در گروه های مختلف دسته بندی می شوند. به هنگام عمل کاتاراکت چشم در تهران، طی معاینه ها و بررسی های اولیه، نوع کاتاراکت چشم مشخص می شود. در این بخش، اشاره کوتاهی به انواع کاتاراکت چشم خواهیم داشت.

 • کاتاراکت مادرزادی: این نوع کاتاراکت از همان بدو تولد در چشم های نوزاد مشاهده می شود و نیاز به برداشتن عدسی دارد.
 • کاتاراکت هسته ای: کاتاراکتی که در بخش مرکزی یا همان هسته عدسی چشم ایجاد می شود، کاتاراکت هسته ای نام دارد و اغلب به دلیل افزایش سن بروز پیدا می کند.
 • کاتاراکت زیر کپسولی: این نوع کاتاراکت در پشت عدسی چشم به وجود می آید. بیماران دیابتی و افرادی که دوزهای بالایی از داروهای استروئیدی مصرف می کنند، اغلب به کاتاراکت زیر کپسولی مبتلا می شوند.
 • کاتاراکت قشری: کاتاراکت قشری، لکه های کدر سفید رنگ و مثلثی شکل هستند. ابتدای این لکه ها، اطراف عدسی و انتهای امتداد آن ها، مرکز عدسی است.
عمل کاتاراکت چشم در تهران
عمل کاتاراکت چشم در تهران

شایع ترین علائم ناشی از کاتاراکت چشم

اصلی ترین مشخصه و علامت بیماری کاتاراکت چشم که منجر به عمل کاتاراکت چشم در تهران می شود، تاری دید است. در ابتدای بروز آب مروارید در چشم، عدسی به اندازه نقطه خیلی ریزی کدر می شود؛ ولی این نقطه در ابتدا اختلالی در بینایی ایجاد نمی کند. این نقطه با افزایش سن و به مرور زمان بزرگتر می شود و مانند این است که بیمار عینکی با شیشه های کدر به چشم زده باشد. از دیگر علائم آب مروارید می توان به حساس شدن چشم ها به نورهای شدید اشاره داشت. رنگ ها به شفافیت قبلی قابل مشاهده نخواهند شد و به هنگام رانندگی، شخص با مشکلاتی بینایی و تاری دید مواجه خواهد شد.

 

دلایل ایجاد کاتاراکت چشم

عدسی چشم تشکیل یافته از آب و پروتئین است. پروتئین موجود در عدسی باعث شفاف ماندن عدسی می شود و اجازه می دهد نورهای وارد شده بر چشم از آن عبور کرده و در شبکیه متمرکز شوند. در این حالت، چشم قادر به دیدن واضح رنگ ها می شود. با افزایش سن بخشی از پروتئین عدسی به یکدیگر می چسبند و نقطه ای کدر در عدسی تشکیل می دهند که همان کاتاراکت و آب مروارید است. برای رفع این نقطه کدر از عمل کاتاراکت چشم در تهران استفاده می کنند. علت اینکه چرا بخشی از پروتئین ها با افزایش سن به هم می چسبند، هنوز برای محققان مشخص نشده است.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به کاتاراکت چشم

با وجود اینکه علت اصلی بروز آب مروارید با افزایش سن مشخص نیست؛ اما عواملی هستند که خطر ابتلا به کاتاراکت چشم را افزایش می دهند. در برخی موارد می توان با مراقبت های بیشتر از بروز آب مروارید در چشم پیشگیری کرد. از جمله عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به آب مروارید و نیاز به عمل کاتاراکت چشم در تهران عبارتند از:

 • ابتلا به بیماری های سیستماتیک مانند دیابت، فشار خون و…
 • وجود سابقه ابتلا به کاتاراکت چشم در اعضای خانواده
 • داشتن سابقه انجام سایر جراحی های چشم
 • استعمال دخانیات و کشیدن سیگار
 • استفاده بیش از اندازه از داروهای ضد التهابی
 • داشتن عارضه نزدیک بینی شدید
 • مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی
 • وارد شدن ضربه و آسیب دیدگی به چشم
 • استفاده از استاتین به منظور کاهش کلسترول خون

 

نحوه تشخیص آب مروارید چشم

کاهش دید مهم ترین عاملی است که به سبب آن، بیمار به چشم پزشک مراجعه می کند. پزشک متخصص از چندین روش و دستگاه برای بررسی و معاینه دقیق چشم استفاده می کند و در همان معاینات جلسه اول بیماری کاتاراکت چشم تشخیص داده می شود. چنانچه جواب تست ها مثبت باشد، پزشک بیمار را برای عمل کاتاراکت چشم در تهران آماده می کند. از جمله روش های تشخیصی آب مروارید چشم عبارتند از:

 • توانایی دید و بینایی چشم بیمار به وسیله چارت مخصوص در فاصله های مختلف سنجیده می شود.
 • مردمک چشم را در حالت گشاد شده معاینه می کنند. برای گشاد کردن مردمک از قطره های مخصوصی استفاده می کنند که شبکیه و عصب نوری مورد بررسی قرار گیرند.
 • فشار داخل چشم با استفاده از دستگاه مخصوصی ارزیابی می شود؛ به روش اندازه گیری فشار داخل چشم، تونومتری گفته می شود.

 

اقدامات قبل از انجام عمل کاتاراکت چشم در تهران

قبل از جراحی بایستی به نکات مهمی توجه داده شود؛ در این صورت عمل کاتاراکت چشم در تهران با موفقیت بیشتری به پایان خواهد رسید. از جمله اقدامات قبل از جراحی آب مروارید عبارتند از:

 1. اطلاع دادن به جراح چشم پیرامون سوابق بیمارها و داروهای مصرفی
 2. اجتناب از خوردن و آشامیدن حدود 12 ساعت قبل از انجام جراحی
 3. استفاده از قطره های مورد تجویز توسط پزشک در برخی موارد

 

عمل کاتاراکت چشم در تهران به روش فیکو

جراحی کاتاراکت چشم، اغلب تحت بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود و در موارد استثنا مانند داشتن اضطراب و حساسیت به داروهای بی حسی و کودکان، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. داروی آرام‌بخش به منظور کاهش اضطراب و استرس تزریق می کنند. در عمل کاتاراکت چشم در تهران ابتدا دو برش کوچک در اطراف قرنیه ایجاد می کنند. در ادامه پس از ایجاد دریچه در سطح کپسول عدسی، ابزار مخصوصی به نام فیکوپروب را وارد چشم می کنند. سپس کاتاراکت چشم به وسیله امواج صوتی لیزر به قطعه های کوچکتر شکسته می شود و این قطعه ها با استفاده از دستگاه میکروساکشن از داخل چشم بیرون کشیده می شوند. در انتها، نوعی لنز در داخل کپسول عدسی می گذارند.

عمل کاتاراکت چشم در تهران
عمل کاتاراکت چشم در تهران

مراقبت های بعد از عمل کاتاراکت چشم

جراحی کاتاراکت چشم یکی از جراحی های مهمی است که به مراقبت های دقیق تری نیاز دارد. با انجام این مراقبت ها می توان عوارض ناشی از جراحی را به حداقل میزان خود رساند. در ادامه به بررسی مراقبت های بعد از عمل کاتاراکت چشم در تهران خواهیم پرداخت.

 • استفاده دقیق و درست تمامی داروها و قطره های تجویز شده توسط پزشک
 • مراجعه به پزشک 2 روز بعد، 1 هفته بعد و 1 ماه بعد از جراحی
 • خودداری از مالیدن و فشار دادن چشم ها تا 2 روز بعد از جراحی
 • بستن چشم به هنگام دوش گرفتن
 • خودداری از شنا و رفتن به استخر تا 2 هفته بعد از جراحی
 • استفاده از چشم بند به مدت چند روز برای پیشگیری از وارد شدن ضربه های احتمالی
 • خودداری استفاده از مواد آرایشی چشم تا 2 هفته بعد از جراحی

 

آیا می توان به طور همزمان عمل کاتاراکت را برای هر دو چشم انجام داد؟

در اغلب موارد، زمان شروع کاتاراکت در دو چشم، متفاوت است و این موضوع در افراد مختلف با افزایش سن نیز فرق می کند. از طرفی، عفونت چشم بعد از عمل کاتاراکت چشم در تهران یکی از عوارض احتمالی جراحی به شمار می آید. چنانچه هر دو چشم تحت عمل جراحی قرار بگیرند، عفونی شدن هر دو چشم آزار دهنده خواهد بود و در بینایی اختلال ایجاد خواهد شد. در نتیجه، بیشتر چشم پزشکان توصیه می کنند عمل آب مروارید با وجود فاصله چند روزه یا چند ماهه انجام شود. در این صورت مراقبت های بعد از جراحی نیز به درستی انجام خواهند شد.

 

عوارض احتمالی ناشی از عمل کاتاراکت چشم

با پیشرفت ابزارها و تجهیزات جراحی چشم، عوارض احتمالی ناشی از عمل کاتاراکت چشم در تهران به کمترین میزان خود رسیده است. برای جلوگیری از بروز این عوارض، انتخاب یک جراح چشم خوب نیز تاثیر بالقوه ای در نتیجه جراحی خواهد داشت. از جمله این عوارض احتمالی عبارتند از:

 • ایجاد عفونت
 • تاری دید
 • پاره شدن کپسول عدسی
 • احتمال انتقال بخشی از قطعات شکسته شده آب مروارید به پشت چشم
 • احتمال آسیب دیدگی قرنیه
 • تورم و قرمزی چشم
 • پارگی شبکیه

 

مراجعه به پزشک

در مطالب فوق به بررسی شایع ترین عمل جراحی چشمی، عمل کاتاراکت چشم پرداخته شد. این عمل جراحی اغلب به کمک لیزر فمتوسکند برش های دقیق تر و کوچکتری در چشم ایجاد می کنند و عدسی کدر شده به وسیله امواج صوتی به قطعه های ریز شکسته می شوند. دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران، تجربه و دانش کافی در زمینه درمان انواع بیماری های چشم و انجام جراحی های زیبایی چشم دارد. شما برای انجام عمل کاتاراکت چشم در تهران می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *