۹ دقیقه
درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم

آنچه می خوانید...

به وضعیتی که حرکت چشم ها با یکدیگر هماهنگی نداشته باشند، در این شرایط فرد به عارضه انحراف چشم مبتلا است. انحراف چشم می تواند هم به صورت مادرزادی در کودکان به وجود آید و هم در بزرگسالان به دلایل متعدد عارض شود. به طوری که 4 درصد از بزرگسالان با مشکل انحراف چشم مواجه می شوند. بسته به نوع انحراف و شدت آن، امروزه با پیشرفت علم پزشکی، روش های متعددی برای درمان آن تعریف شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان انحراف چشم و همچنین علل و انواع این عارضه چشمی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با درمان انحراف چشم به روش جراحی و مراقبت های پس از جراحی تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

انحراف چشم یا عارضه استرابیسم چیست؟

عارضه استرابیسم یا انحراف چشم به وضعیتی گفته می شود که چشم ها در یک سو و یک راستا قرار نمی گیرند. به بیانی دیگر، یکی از چشم ها هم سو با چشم دیگر نمی چرخد. چشم هایی که وضعیت طبیعی و نرمال دارند و هر دو در یک راستا حرکت می کنند، کنترل حرکت هم سان آن ها را، 6 عضله بر عهده دارند. بیمارانی که به عارضه انحراف چشم مبتلا هستند، یک یا چندین عضله های چشم آن ها با اختلال هایی مواجه است. در بیشتر کودکان دارای 3 سال سن، وجود عارضه انحراف چشم مشخص می شود. پدر و مادر بایستی پس از مراجعه به چشم پزشک و تشخیص این عارضه، اقدام به درمان کنند.

 

انواع انحراف چشم

چرخش نامتعارف چشم ها، در شکل ها و انواع مختلف دیده می شود. هر یک از انواع انحراف چشم دارای ویژگی های منحصربفردی هستند و شدت انحراف چشم در آن ها متفاوت است. انواع انحراف چشم در 4 گروه ازوتروپی یا چرخش به داخل، برون گرا یا چرخش به خارج، هیپرتروپی یا چرخش به بالا و هیپوتروپی یا چرخش به پایین دسته بندی می شوند. در ادامه مطلب، به بررسی ویژگی های مهم ترین انواع انحراف چشم می پردازیم.

درمان انحراف چشم
درمان انحراف چشم

ازوتروپی تطبیقی

این نوع انحراف چشم اغلب به صورت ارثی و ژنتیکی است و در چند سال بعد از تولد می توان آن را مشاهده و تشخیص داد. در این حالت، به هنگام تمرکز کردن و دیدن تصاویر و اشیای دور، چشم ها به طرف داخل چرخش پیدا می کنند. در بیشتر موارد، انحراف چشم از نوع ازوتروپی به وسیله عینک قابل درمان است.

 

اگزوتروپی متناوب

ابتلا به این نوع انحراف چشم در هر گروه سنی ممکن است ایجاد شود. در شرایطی که یکی از چشم های فرد به هدف مورد نظر متمرکز شود و چشم دیگر او نقطه دیگری را مشاهده کند، اصطلاحاً، فرد به بیماری انحراف چشم از نوع اگزوتروپی متناوب مبتلا شده است. سردرد و خستگی زودهنگام چشم ها در زمان مطالعه از شایع ترین علائم این نوع انحراف چشمی محسوب می شوند.

 

مهم ترین علائم عارضه انحراف چشم

همان طور که از نام بیماری مشخص است، اصلی ترین و مهم ترین علامت و مشخصه استرابیسم و انحراف چشم، منحرف شدن چشم ها از راستای اصلی و هم سو است. در چنین شرایطی، علاوه بر علامتی که در ظاهر چشم های بیمار دیده می شود، علائم دیگر نیز قابل درک هستند. از بارزترین ویژگی های افرادی که به انحراف چشم مبتلا هستند، کاهش اعتماد به نفس و داشتن مشکل در موقعیت و روابط اجتماعی است؛ زیرا به هنگام نگاه کردن به فرد مقابل، یکی از چشم ها به نقطه دیگری خیره می شود. از جمله سایر علائم عارضه انحراف چشم عبارتند از:

 • خستگی بیش از اندازه چشم ها
 • تار بینی
 • دو بینی
 • ایجاد مشکل به هنگام مطالعه
 • احساس کشیده شدن عضلات چشم
 • تشخیص ندادن دقیق و عمیق در دیدن محیط اطراف

 

دلایل انحراف چشم در کودکان و بزرگسالان

علت اصلی بیماری انحراف چشم، ایجاد اختلال در عملکرد صحیح عضله های چشم است. به طوری که عصب عضله ها توانایی کنترل حرکت چشم ها در یک راستا را از دست می دهند. بنا به آمار تحقیقاتی، بیشتر کودکانی که با مشکل انحراف چشم به دنیا می آیند، بین اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری وجود دارد. در این بخش به طور کلی به مهم ترین دلایل انحراف چشم در کودکان و بزرگسالان خواهیم پرداخت.

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • عیوب انکساری درمان نشده
 • ابتلا به بیماری سندروم داون
 • فلج مغزی
 • بیماری مادرزادی هیدروسفالی
 • آسیب یا ضربه به سر
 • بروز مشکلات عصبی
 • سکته مغزی
 • بیماری گریوز یا تولید بیش از اندازه هورمون تیروئید
 • ابتلا به انواع تومورهای مغزی

 

نحوه تشخیص انحراف چشم

معمولاً کودکانی که در دوران 4 ماهگی خود به سر می برند، علائم انحراف چشم در آن ها دیده می شود. با مشاهده علائم اولیه باید پدر و مادر به متخصص چشم پزشک اطفال مراجعه کنند تا توسط پزشک مربوطه مورد معاینه قرار بگیرند. در ابتدا سوابق وجود بیماری انحراف چشم در بین اعضای خانواده بررسی می شود.

سپس باتوجه به سن کودک یا شخص بزرگسال تست های مورد نظر توسط دستگاه یا پرسش انجام می شوند. از جمله این تست ها می توان به خواندن حروف از روی نمودار چشم، بررسی عیوب انکساری از طریق دستگاه های مخصوص، تست های همترازی و تمرکز، معاینه مردمک ها و اجزای داخلی چشم اشاره داشت.

درمان انحراف چشم
درمان انحراف چشم

درمان انحراف چشم به روش های غیر جراحی

پس از ارزیابی دقیق نتایج آزمایشگاهی و تست های انجام شده توسط دستگاه های مخصوص و با در نظر گرفتن نوع انحراف چشم، مناسب ترین روش درمانی برای عارضه استرابیسم انتخاب می شود. روش های غیر جراحی اولویت بیشتری نسبت به روش جراحی دارند. در این بخش به بررسی درمان انحراف چشم به روش های غیر جراحی می پردازیم.

 

دارو درمانی

در این روش از قطره ها و پمادها برای درمان انحراف چشم استفاده می کنند. در گروه های دارویی، استفاده از تزریق بوتاکس نیز می تواند مورد تجویز چشم پزشک باشد. به طوری که با تزریق سم بوتولینوم نوع A، عملکرد عضله چشم بیش فعال چشم را ضعیف می کنند. استفاده از این روش درمانی بسته به وضعیت چشم بیمار می تواند همراه با عمل جراحی باشد.

 

عینک و لنز تماسی

چنانچه عیوب انکساری چشم در فرد بیمار رفع نشده باشد، پزشک از تجویز عینک یا لنز تماسی استفاده می کند. با زدن عینک به چشم یا گذاشتن لنز تماسی داخل چشم، چشم ها به تمرکز کمتری نیاز پیدا خواهند کرد. در این صورت، امکان مستقیم ماندن آن ها بدون انحراف افزایش می یابد.

 

لنز منشوری

لنزهای منشوری، گروهی از لنزها هستند که با گذاشتن به چشم، نور وارد شده به چشم توسط منشور لنز خم می شود. در این شرایط، چشم برای دیدن و مشاهده مناظر اطراف خود، چرخش کمتری خواهد داشت. در کنار لنزهای منشوری، عینک های منشوری نیز وجود دارند که همین عملکرد را در ساختار چشم ایجاد می کنند.

 

تمرین های چشمی

به تمرین های چشمی در اصطلاح ارتوپتیک گفته می شود. این تمرین های چشمی توسط چشم پزشک توضیح داده می شوند که شامل حرکت های چشم در جهت های مختلف است. استفاده از این روش درمانی تنها در درمان برخی انواع انحراف چشم مانند نوع اگزوتروپی می تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد.

 

درمان انحراف چشم به روش جراحی

رایج ترین و موثرترین روش درمانی برای رفع انحراف چشم، استفاده از روش عمل جراحی است. با توجه به این مسئله که عارضه انحراف چشم به دلیل شل شدن یا منقبض شدن عضله چشم ایجاد می شود، در طی فرآیند جراحی این مشکل را حل می کنند. به طوری که بر اساس وضعیت عضله های چشم با استفاده از جراحی، سفت یا آزاد می شوند و در برخی موارد دیگر می توانند عضله های چشم را جا به جا کنند. برای درمان انحراف عمودی چشم، عمل جراحی تضعیف عضله انجام می شود. در این جراحی، جراح عضله فوقانی چشم را جدا و در نقطه ای عقب تر از محل اصلی قرار می دهند. برای درمان انحراف افقی چشم نیز عضله های بیرونی رکتوس چشم بریده و کوتاه تر می شوند.

 

مراقبت های بعد از جراحی انحراف چشم

پس از انجام جراحی، بایستی بیمار به نکات کلیدی توجه کند. این نکات کلیدی تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی به بیمار تشریح خواهند شد. مراقبت های بعد از جراحی انحراف چشم عبارتند از:

 • استفاده از یک نفر همراه به هنگام خارج شدن از تختخواب برای اولین بار
 • خودداری از تماس دست با پوشش چشم تا زمان بهبودی عضله ها
 • بالاتر نگه داشتن سر به هنگام استراحت
 • استفاده از کمپرس های یخ برای رفع کبودی و تورم ناشی از جراحی
 • خودداری از برداشتن اجسام سنگین تا 2 هفته بعد از جراحی
 • استفاده منظم و دقیق از تمامی داروها و قطره های تجویز شده توسط پزشک مربوطه
درمان انحراف چشم
درمان انحراف چشم

مزایای عمل جراحی انحراف چشم

امروزه با پیشرفت ابزارها و دستگاه های جراحی چشم پزشکی، جراحی انحراف چشم به یکی از جراحی های ساده و راحتی تبدیل شده است. انجام جراحی انحراف چشم و تغییرات اعمال شده، فواید و مزایای بسیار مفیدی برای بیمار خواهد داشت. از جمله مزایای عمل جراحی انحراف چشم عبارتند از:

 • بهبودی قرار گرفتن چشم ها در یک سو و یک راستا
 • بهبود یا از بین رفتن مشکل دوبینی چشم
 • از بین رفتن خستگی مفرط در چشم ها
 • افزایش دید محیطی چشم ها
 • افزایش اعتماد به نفس بیمار و بهبود موقعیت های اجتماعی و شغلی

 

مراجعه به پزشک

در مطالب فوق به بررسی بیماری انحراف چشم یا استرابیسم پرداخته شد. ایجاد اختلال در برخی از عضله های چشم باعث می شود چشم ها در یک راستا چرخش نداشته باشند. انحراف چشم به دو صورت مادرزادی و اکتسابی عارض می شود و جراحی از موثرترین روش های درمان انحراف چشم یا استرابیسم است. دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت از دانشگاه ایران، تجربه و دانش کافی در زمینه درمان انواع بیماری های چشم و انجام جراحی های زیبایی چشم دارد. شما برای درمان انحراف چشم به روش های موثر می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *