۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
۴ دقیقه
همه چیز درباره پروتز چشم

اطلاعاتی جامع در خصوص کاشت چشم مصنوعی

آنچه می خوانید...

چشم مصنوعی می تواند به بهبود ظاهر افرادی که چشم خود را در اثر آسیب یا بیماری از دست داده اند، کمک کند. معمولاً به آن چشم شیشه ای یا پروتز چشم نیز می گویند. این نوع چشم در واقع یک چشم واقعی نیست، بلکه پوسته ای است که ساختارهای حفره چشم را می پوشاند.

برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید در این مقاله با ما همراه باشید.

چشم مصنوعی، چه نوع چشمی است؟

چشم مصنوعی شامل موارد زیر است :

پوسته بیرونی بیضی شکل و سفید

بخش گرد و مرکزی رنگی (شبیه عنبیه و مردمک چشم دیگر است)

در کاشت چشم مصنوعی در اکثر مواقع پس از برداشتن چشم به دلیل آسیب یا بیماری توصیه می شود. این ایمپلنت از عملکرد صحیح پلک پشتیبانی می کند.

برخی از دلایلی که ممکن است باعث برداشتن چشم شود، عبارتند از :

  • صدمه
  • گلوکوم
  • عفونت داخل چشم
  • تومورهای چشمی

انواع جراحی پروتز چشم

دو روش جراحی برای برداشتن چشم آسیب دیده وجود دارد. نوع جراحی بر انتخاب چشم مصنوعی تأثیر می گذارد. این دو روش عبارتند از :

انواع-جراحی-پروتز-چشم

تخلیه چشم  

در این روش، ماده ای همانند ژله از  داخل چشم خارج می شود. این کار از طریق برشی در جلوی چشم انجام می گیرد. اما این روش بافت ها را در موارد زیر حفظ می کند :

  • چشم خارجی
  • حفره چشم (مدار)

خارج کردن کره چشم

در این روش، کل کره چشم بریده و از حفره چشم خارج می شود. پزشک شما بر اساس موارد زیر تصمیم می گیرد که از کدام روش استفاده کند :

  • نوع بیماری چشمی
  • درجه آسیب به چشم

چرا از چشم مصنوعی استفاده می شود؟

چشم مصنوعی می تواند ظاهر سوراخ چشم آسیب دیده را بهبود بخشد. برای اکثر موارد، استفاده از پچ یا باند چشمی ترجیح داده می شود.

اگر کل چشم برداشته شود، ایمپلنت و پروتز چشم مانع از رشد بافت های حفره چشم می شود تا فضای خالی را پر کند.

چشم مصنوعی نمی تواند بینایی را بازگرداند. پس از برداشتن چشم طبیعی و قرار دادن چشم مصنوعی، بینایی فرد بازگردانده نمی شود.

چشم مصنوعی از چه چیزی ساخته شده است؟

زمانی چشم مصنوعی واقعاً از شیشه ساخته شده بود. امروزه چشم مصنوعی عموماً از اکریلیک سخت و پلاستیکی ساخته می شود. چشم مصنوعی شبیه پوسته است.

چشم مصنوعی روی ایمپلنت چشمی قرار می گیرد. ایمپلنت چشمی یک دستگاه سخت و گرد جداگانه است که با جراحی و به طور دائمی عمیق تر در حفره چشم تعبیه شده است.

ایمپلنت چشمی اغلب قبل از کاشت با بافت زنده یا مواد محافظتی مصنوعی پیچیده می شود.

چه انتظاری از جراحی چشم مصنوعی می رود؟

 پس از جراحی برای برداشتن چشم طبیعی، ایمپلنت چشمی به شکل توپ به طور دائم و عمیق کاشته می شود. بعد از آن، پروتز متحرک ایجاد می شود تا روی آن قرار گیرد.

برداشتن چشم آسیب دیده معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. داروهای آرام بخش و داروهای ضد درد ممکن است از طریق وریدها برای کاهش اضطراب و درد تجویز شود. بیهوشی عمومی معمولاً ضروری نیست اما یک گزینه است.

آنتی بیوتیک های خوراکی ممکن است تا چند روز پس از جراحی چشم مصنوعی تجویز شوند. قطره های چشم آنتی بیوتیک معمولاً برای چند هفته تجویز می شوند. حفره چشم پوشانده شده و ماه ها به آن فرصت داده می شود تا بهبود یابد.

پس از کامل شدن بهبودی، متخصص چشم، چشم مصنوعی سفارشی برای قرار دادن روی ایمپلنت چشم می سازد. یک عنبیه جدید (قسمت رنگی چشم) و رگ های خونی در ناحیه سفید با دست با دقت رنگ آمیزی می شوند تا با چشم سالم مطابقت داشته باشد.

چشم مصنوعی حرکت می کند ، اما اغلب نه به اندازه کامل یا سریع مانند چشم سالم دیگر شما. مردمک چشم مصنوعی در پاسخ به نور تغییر نمی کند. بنابراین مردمک دو چشم ممکن است نابرابر به نظر برسد.

حفره چشم ممکن است بعد از عمل به تغییر شکل خود ادامه دهد. قرار د ادن پروتز ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از قرار دادن اولیه ضروری باشد.

اگرچه خود جراحی آنچنان پیچیده نیست، از دست دادن چشم و سازگاری با زندگی با چشم مصنوعی می تواند از نظر روانی و احساسی بسیار چالش برانگیز باشد. گروه های مشاوره و پشتیبانی برای کمک به مردم در این دوره اغلب دشوار در دسترس هستند.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *