۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
عمل جراحی لازک چشم

جراحی لازک چشم

آنچه می خوانید...

جراحی لازک چشم از جمله جراحی هایی است که با هدف درمانی و بهبود وضعیت بینایی و اصلاح اختلالات موجود انجام می شود. علی رغم این که بسیاری از افراد با جراحی لیزیک آشنایی بیشتری دارند و متقاضی انجام آن هستند، اما جراحی لازک دارای مزایای بیشتری از این عمل است. به همین دلیل متخصصین در صورتی که افراد شرایط انجام جراحی لیزیک برایشان وجود نداشته باشد، عمل لازک چشم را پیشنهاد می دهند.

جراحی رفع عیوب انکساری چشم چرا انجام می شود؟

افراد در صورتی که مشکلات و اختلالات بینایی زیر را تجربه کنند، انجام جراحی لازک برایشان ضروری می شود. زیرا با انجام عمل لازک است که می توان موارد زیر را بهبود بخشید. مثل:

عمل جراحی لازک چشم
 • دوربینی
 • آستیگماتیسم
 • نزدیک بینی

جراحی لازک چشم چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام جراحی لازک بدین شکل است که، با استفاده از الکل لایه ای بسیار نازک از قرنیه چشم برداشته می شود. پس از آنکه قرنیه چشم بازسازی شد، لنز تماسی گذاشته می شود. این لنز برای بانداژ کردن و روند بهبودی سریع تر و بهتر بکار گرفته می شود.

به طور کلی مهم ترین اقدامی که در این جراحی انجام می شود عمل تغییر شکل قرنیه است که با بکار گیری لیزر انجام خواهد شد.

بعد از بهبود شکل قرنیه نور به درستی داخل چشم وارد می شود و نیازی نیست که افراد از عینک یا لنز استفاده کنند.

بهترین کاندیداها برای عمل لازک چشم

این جراحی برای افراد زیر توصیه می شود:

 • کسانی که قرنیه چشم شان نازک است: بنابراین معمولاً این جراحی به افرادی که قرنیه شان ضخامت قابل توجهی دارد توصیه نمی شود. پس در جراحی لازک به دلیل این که برش ایجاد شده در ناحیه قرنیه بسیار ظریف است، بهترین گزینه درمانی برای چشم هایی است که قرنیه شان نازک است.
 • کسانی که به طور حرفه ای و تخصصی به انجام فعالیت های ورزشی از جمله هنرهای رزمی می پردازند: به دلیل این که در این ورزش ها چشم افراد در معرض آسیب و ضربه است، متخصصین توصیه می کنند که برای بهبود و اصلاح بینایی شان به جراحی لازک چشم روی بیاورند.
 • کسانی که خشکی چشم دارند: سومین دسته از افرادی هستند که بهترین گزینه برای جراحی لازک چشم برشمرده می شوند. دلیل آن این مطلب است که در جراحی لازک چشم اعصاب قرنیه که برای اشک کاربرد دارند و نسبت به آن واکنش می دهند از بین نمی روند. بنابراین افراد دارای خشکی چشم نیازمند این اعصاب در چشم هایشان هستند و باید آن ها حفظ شوند. دقیقاً کاری است که در عمل لازک چشم انجام می شود و هیچ آسیبی به این نوع از اعصاب وارد نخواهد شد.

عوارض جراحی لازک چشم

عمل لازک چشم همچون تمامی جراحی های دیگر اعم از درمانی و زیبایی دارای عوارض و پیامدهایی هستند که احتمال رخ دادن آ« ها وجود دارد.

عمل لازک

مهم ترین عوارض عمل لازک چشم:

 • احتمال دارد در روزهای ابتدایی بعد از جراحی دائماً احساس کنید که چیزی در چشمان شما وجود دارد یا گیر کرده است.
 • ضعف بینایی در هنگام شب
 • احساس خشکی چشم
 • ایجاد تیرگی و تاری دید
 • عفونت چشم

تمامی این موارد در کوتاه ترین زمان بهبود پیدا می کنند. تنها نکته ای که باید در خاطر داشته باشید انتخاب درست بهترین جراح برای جراحی لازک چشم است. به میزانی که جراح از تخصص و تجربه بالایی برخوردار باشد بیشتر می توان به نتایج موفقیت آمیز و کاهش عوارض احتمالی امیدوار بود. بنابراین این شما هستید که باید نسبت به سلامتی خود مسئولانه عمل کنید و انتخاب درستی داشته باشید.

جراحی لازک چشم چقدر طول می کشد؟

نهایت مدت زمان انجام جراحی لازک 15 دقیقه است. به همین دلیل مدت زمان زیادی صرف انجام جراحی لازک نمی شود. متخصصین در همین مدت زمان کوتاه می توانند تمامی اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت بینایی و رفع عیوب انکساری در قرنیه انجام دهند.

دوره نقاهت بعد از جراحی لازک چشم چقدر است؟

افراد با استراحت یک روزه بعد از جراحی لازک چشم می توانند به روند عادی زندگی باز گردند. بنابراین نیازی نیست که مدت طولانی را به استراحت بپردازند و از فعالیت های شغلی خود باز مانند.

بهترین سن برای عمل حذف یا برداشتن عینک

محدوده سنی افرادی که تحت جراحی لازک چشم قرار می گیرند بین 18 تا 50 سال است. بنابراین اگر افرادی از این محدوده سنی خارج باشند این جراحی برایشان انجام نخواهد شد.

در افرادی که زیر 18 سال قرار دارند احتمال دارد که شماره چشم تغییر کند. به همین دلیل جراحی لازک چشم ابداً توصیه نمی شود. در افرادی که بالای 50 سال قرار دارند نیز به دلیل این که احتمال دارد به آب مروارید مبتلا شوند جراحی لازک پیشنهاد نمی شود.

هزینه جراحی لازک چشم

برای انجام این جراحی در کلینک های مختلف و نیز نزد متخصصین مختلف هزینه های متفاوتی دریافت می شود. به دلیل این که در مراکز درمانی مختلف از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می شود و نیز متخصصین از درجه تخصص یکسانی برخوردار نیستند. به همین دلیل نیاز است که افراد در ابتدا تحت معاینات تخصصی و ارزیابی های اولیه قرار گیرند و در صورتی که تصمیم نهایی شان را مبنی بر انجام جراحی گرفتند از پزشک جراح بخواهند که هزینه های تقریبی را برای آنان برآورد کند.

به طور کلی موارد زیر در تعیین هزینه جراحی لازک چشم اثر گذارند:

 • میزان تخصص و مهارت پزشک جراح
 • میزان دستمزد پزشک جراح
 • میزان دشواری و پیچیدگی روند جراحی
 • تکنولوژی هایی که در روند جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • موادی که برای انجام جراحی بکار گرفته می شود.

خاتمه

علیرغم اینکه این جراحی یعنی عمل لازک چشم در طول سال برای بساری از افراد انجام می شود و بدون عارضه و با بهترین نتایج همراه است. باید توجه داشته باشید که نباید عجولانه تصمیم گیری کنید. مرحله اول برای جراحی یعنی انتخاب جراح خوب برای جراحی لازک چشم از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابرانی توصیه می شود که در خصوص تجربه و تخصص پزشک تان تحقیق و پرس و جو کنید نهایتاً بعد از اطمینان در خصوص مهارت وی جراحی را به او بسپارید.

اگر در زمینه عمل جراحی لازک چشم سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر پریسا حمامی متخصص و جراح چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *