لوگوی سایت دکتر پریسا حمامی
۶ دقیقه
جراحی تومور حدقه چشم

جراحی تومور حدقه چشم

آنچه می خوانید...

در مقاله ای که در پیش رو دارید قصد داریم که در زمینه جراحی تومور حدقه چشم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه قرار است که در ابتدا به انواع تومورهای حدقه چشم، علائم این تورموها و نیز در آخر به جراحی حدقه چشم بپردازیم. با ما همراه باشید.

در خصوص جراحی لیزیک چشم بیشتر بدانید.

تومور حدقه چشم

جراحی حدقه چشم یکی از انواع روش های درمانی است که برای درمان تومور حدقه چشم انجام می شود.

تومور چشم به بافت هایی سرطانی گفته می شود که در بخش حدقه چشم ایجاد می شوند. این بافت سرطانی در مواردی در اثر متاستاز تومور های سرطانی از سایر بخش های بدنی شکل می گیرد.

تومورهای سرطانی حدقه چشم شامل ضایعات عروقی و تومورهای عصبی و همچنین کیست می شود.

تومورهای حدقه چشم به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند: خوش خیم و غیر سرطانی و همچنین بدخیم و سرطانی.

تومور حدقه چشم در دسته انواع بیماری های نادر قرار دارد که در موارد اندکی افراد را درگیر می کند.

علائم و نشانه های تومور حدقه چشم

علائم و نشانه های بالینی ناشی از شکل گیری تومورهای حدقه موارد زیر هستند:

 • بیرون زدگی چشم و حالت غیر طبیعی آن
 • درد در بخش های مختلف چشم
 • احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن
 • دوبینی
 • حرکات ناهماهنگ چشم

جراحی تومور حدقه چشم

یکی از بهترین و موثرترین روش های درمانی تومور حدقه چشم، جراحی است.

جراحی تومور حدقه چشم در وضعیت بیهوشی عمومی انجام می شود. ولی در مواردی به تشخیص پزشک و براساس ساده بودن روند جراحی به صورت سرپایی روند جراحی تومور حدقه چشم انجام خواهد شد.

تکنیک ها و روش های مختلفی وجود دارد که در جریان جراحی تومور حدقه چشم بکار گرفته می شود. هر کدام از این تکنیک ها بر حسب شرایطی که بیمار تجربه می کند و میزان پیشروی بیماری و حاد بودن آن انتخاب خواهد شد. به همین دلیل است که برای هر فردی یک تکنیک متناسب کاربرد دارد تا بهترین نتیجه بعد از جراحی حاصل گردد.

جراحی تومور حدقه چشم

به طور کلی نقطه مشترک تمامی تکنیک ها این است که باید برش هایی در بخش های خاصی از چشم ایجاد شود تا دسترسی به تومور فراهم شود. در نتیجه بعد از این که کانالی به سمت تومور ایجاد شد آن را با تیغ جراحی برش می دهند و از بخش های اصلی چشم و حدقه جدا می کنند.

بنابراین باید گفت محل قرار گیری تومور حدقه چشم و سایز آن مهم ترین عواملی هستند که در تعیین شیوه و روش جراحی موثر خواهند بود.

اهداف انجام جراحی حدقه چشم

مهم ترین اهدافی که از انجام جراحی حدقه چشم پیگیری می شود موارد زیر هستند:

 • جلوگیری از پیشروی وضعیت بافت های سرطانی و غیر سرطانی به وجود آمده در بخش های مختلف حدقه چشم و انتشار آن به بخش های دیگر: در صورتی که روند درمان سریع انجام نشود این احتمال وجود دارد که بافت های آلوده به سایر بخش ها منتقل شوند و مناطق دیگر را نیز درگیر کنند. بنابراین تا زمانی که بافت سرطانی کوچک است باید از چشم جدا شود تا مشکلات جدی تر همراه نداشته باشد.
 • پیشگیری از وخیم تر شدن وضعیت تومور: همانطور که گفته شد تومورها به دودسته بدخیم و خوش خیم تقسیم می شوند. در مواردی که این عارضه در همان مراحل ابتدایی درمان نشوند امکان دارد که وضعیت وخیم تری را برای افراد ایجاد کنند و روند درمان و جراحی به مرور دشوار تر گردد. برای مثال در شرایط حاد تر علائم و نشانه های جدی تری برای افراد ایجاد خواهد شد.
 • پیشگیری از افزایش و گسترش اختلالات بینایی: در صورتی که تومورها برداشته نشوند احتمال دارد که با افزایش سایز و گسترش آن ها در بخش های دیگر دستگاه بینایی منجر به اختلالات گسترده ای شوند.
 • بهبود وضعیت مشکلات و اختلالات ایجاد شده و از بین بردن سایر علائم و نشانه هایی که افراد مبتلا به تومور حدقه چشم تجربه می کنند. مثلا کاهش درد و کاهش اختلال دوبینی و …

اگر مشکل خشکی چشم دارید برای درمان خشکی چشم حتما مطالعه کنید.

دوره نقاهت بعد از جراحی حدقه چشم چقدر طول می کشد؟

هر فردی شرایط جسمانی مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل روند بهبودی در افراد مختلف متفاوت می باشد. حداقل مدت زمانی که افراد نیازمند طی کردن دوره بهبودی هستند، دو هفته و حداکثر 6 هفته است.

البته تا یک هفته ابتدایی بعد از جراحی بیماران باید در بیمارستان و تخت نظر متخصصین باشند تا هیچ مشکلی برایشان ایجاد نشود.

در مواردی که افراد در سه روز اولیه بعد از جراحی شرایط مساعدی را تجربه کنند با اجازه متخصصین می توانند مرخص شوند.

هزینه جراحی حدقه چشم

همانطور که ملاحظه فرمودید این جراحی از حساسیت بالایی برخوردار است زیرا که در حساس ترین عضو و اندام صورت افراد انجام می شود.

به همین دلیل ضرورتاً باید توسط بهترین متخصص و جراح انجام شود تا با اتکا بر تخصص و تجربه سالیان متمادی متخصص بتوان به نتیجه جراحی امیدوار بود.

هزینه نهایی جراحی حدقه چشم بر حسب موارد مختلفی تعیین می شود:

 • میزان تخصص و مهارت پزشک جراح در خصوص انواع جراحی ها از جمله جراحی حدقه چشم
 • میزان پیچیدگی و دشواری روند جراحی
 • تکنیکی که در روند جراحی بکار گرفته می شود
 • مرکزی که برای جراحی بدان مراجعه کرده اید؛ یعنی خصوصی بودن و دولتی بودن مرکز درمانی بسیار اهمیت دارد
 • انواع هزینه های کلینیکی و بیمارستانی
 • انواع آزمایشاتی که پیش و پس از جراحی باید انجام دهید

بنابراین نمی توان برای همه افراد هزینه ای ثابت را تعیین کرد. در نتیجه باید بعد از بررسی ها و ارزیابی های ابتدایی هزینه برای افراد مختلف برآورد شود.

دکتر پریسا حمامی، متخصص و جراح چشم ، دارای فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و صورت، تمامی عمل های جراحی درمانی و زیبایی چشم را با پیشرفته ترین تکنیک های پزشکی انجام می دهند.

برای مشاوره آنلاین و دریافت نوب برای مراجعه به مطب دکتر حمامی می توانید با شماره ۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ تماس حاصل نمایید. همچنین برای مشاوره آنلاین با دکتر حمامی می توانید از طریق سامانه ماوراطب نوبت دریافت کنید.

خاتمه

تلاش مان بر این بود که بتوانیم اطلاعاتی جزئی را در خصوص جراحی حدقه چشم در اختیارتان قرار دهیم. توصیه می شود در صورت مواجهه با علائم این بیماری در اسرع وقت به بهترین متخصص در این زمینه مراجعه کنید. زیرا درمان زودهنگام مساوی با افزایش احتمال موفقیت روند درمان خواهد بود.

اگر در این زمینه سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت مطرح کنید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.