۰۹۲۱۳۶۶۷۲۹۲ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۳ - ۰۲۱۸۸۲۰۰۶۶۴
dr_parisa_hamami@
تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه والی نژاد
۵ دقیقه
تنبلی-چشم-و-درمان-آن

تنبلی چشم و روش های درمانی آن

آنچه می خوانید...

تنبلی چشم (آمبلیوپی) یکی از بیماری های چشم است که سبب کاهش بینایی در یک چشم می شود که در اثر رشد غیرطبیعی بصری در اوایل زندگی ایجاد می شود. تنبلی چشم اغلب در انحراف بیرونی و یا داخلی چشم رخ می دهد.

آمبلیوپی به طور کلی از بدو تولد تا 7 سالگی ایجاد می شود و می تواند سبب کاهش بینایی در کودکان شود. به ندرت چشم تنبل روی هر دو چشم تأثیر می گذارد.

تشخیص و درمان به موقع، می تواند از مشکلات طولانی مدت بینایی کودک جلوگیری کند. چشم با بینایی ضعیف تر معمولاً با استفاده از عینک یا تماس قابل اصلاح است.

تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم زمانی اتفاق می افتد که بینایی یکی از چشمان دچار اختلال گردد. پزشکان به این بیماری آمبلیوپی نیز می گویند.

در صورت عدم درمان، مغز فرا می گیرد تا تصویری که از چشم ضعیف تر می شود را نادیده بگیرد. این مساله می تواند باعث مشکلات دائمی بینایی شود.

تنبلی چشم چه نشانه هایی می تواند داشته باشد؟

علائم و نشانه های تنبلی چشم عبارتند از:

 • چشمی که از درون یا بیرون انحراف دارد.
 • چشم هایی که به نظر می رسد با یکدیگر هماهنگ نیستند.
 • درک عمق (مشکلی در گفتن اینکه چقدر چیزی نزدیک یا دور است.)
 • بستن
 • خم شدن یا بستن یک چشم
 • کج شدن سر
 • نتایج غیر طبیعی آزمایشات غربالگری بینایی
 • گاهی تنبلی چشم بدون معاینه چشم مشخص نیست.

چه عللی سبب تنبلی چشم می شود؟

همیشه علت دقیق تنبلی چشم مشخص نیست ولی علل آن ممکن است به دلایل زیر باشد :

عیوب انکساری

 تمرکز یک چشم ممکن است بسیار بهتر از چشم دیگر باشد. چشم دیگر می تواند نزدیک بین و یا دور بین باشد. همچنین ممکن است دارای آستیگماتیسم (دید مخدوش یا تار) باشد. وقتی مغز شما هم یک تصویر مبهم و هم یک تصویر واضح پیدا کند، شروع به نادیده گرفتن تصویر تار می کند. اگر این وضعیت ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد، بینایی در تیرگی چشم بدتر می شود.

استرابیسم

 این زمانی است که چشمان شما آنطور که باید در یک خط قرار نمی گیرند. افرادی که به استرابیسم مبتلا هستند، نمی توانند چشم خود را روی یک تصویر متمرکز کنند، بنابراین اغلب اجسام را دو تا دوتا می بینند.

آب مروارید

 یک لنز  تیره در داخل چشم شما باعث می شود همه چیز تار به نظر برسد. در این موقع، بینایی چشم ممکن است همانطور که باید دید بیش تری داشته باشد.

افتادگی پلک (پتوز)

افتادگی پلک می تواند بینایی را از بین ببرد.

تنبلی چشم چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

چشم کودک ممکن است بیشتر دچار تنبلی شود در صورتی که :

 • نوزاد تولد زودرس داشته باشد.
 • در بدو تولد کوچکتر از حد متوسط ​​باشد.
 • فرد سابقه خانوادگی آمبلیوپی یا سایر بیماری های چشمی داشته باشد.
 • دارای ناتوانی در رشد هستند.

تشخیص تنبلی چشم

همه کودکان قبل از رفتن به مدرسه، آزمایش بینایی سنجی انجام دهند. پزشک کودک را به لحاظ موارد زیر مورد بررسی و معاینه قرار می گیرند :

 • هیچ چیز مانع از ورود نور به چشم آنها نمی شود.
 • هر دو چشم به یک اندازه خوب می بینند.
 • هر چشم همانطور که باید حرکت می کند.

اگر مشکلی وجود داشته باش، ممکن است پزشک یا پرستار مدرسه به شما پیشنهاد دهند که فرزند خود را نزد متخصص چشم ببرید. اگر احساس می کنید مشکلی در بینایی کودک شما وجود دارد – حتی اگر در بررسی بینایی چیزی نشان داده نشود – با یک پزشک چشم کودکان قرار ملاقات بگذارید.

برخی از متخصصان مراقبت از چشم می گویند بچه ها باید در 6 ماهگی، 3 سالگی و هر ساله در حالی که در مدرسه هستند، معاینه چشم انجام دهند. از پزشک خود بپرسید چه چیزی برای فرزند شما مناسب است.

چشم پزشک نوزادان و کودکان خردسال با مشاهده چگونگی دنباله روی چشم کودکان از یک جسم متحرک آزمایش می کنند. آنها همچنین ممکن است هر بار یک چشم را بپوشانند و واکنش کودک را بررسی کنند. در بچه های بزرگتر، پزشک یک چشم را می پوشاند و از تصاویر و حروف برای بررسی بینایی آنها استفاده می کند.

درمان تنبلی چشم

در ابتدا شما را به دیدن فیلمی از درمان تنبلی چشم یک کودک توسط دکتر حمامی دعوت می نماییم :

مهم است که درمان اسهال و درد در اسرع وقت شروع شود. بسته به علت ممکن است درمان شامل موارد زیر باشد :

 • مشکلات اساسی بینایی مانند نزدیک بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم باید اصلاح شود. بیشتر بچه های مبتلا به آمبلیوپی نیز به تمرکز چشم نیاز به با جراحی چشم لیزیک و تنبلی چشم دارند.
 • جراحی، اگر آب مروارید نور چشم را مسدود می کند یا استرابیسم باعث می شود چشمانشان از هم حرکت نکند.
 • پوشیدن وصله روی چشم قوی تا مغز آنها را مجبور به کار کردن روی چشم ضعیف کند. در ابتدا، کودک شما برای دیدن مشکل خواهد داشت و دید او بهتر خواهد شد، هرچند ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. پس از آن، آنها مجبور نیستند که دائماً پچ را بپوشند. اما گاهی اوقات ، هنگامی که بچه ها به استفاده از هر دو چشم خود برمی گردند ، مقداری بینایی در چشم ضعیف را از دست می دهند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است مجبور شوند دوباره پچ را بپوشند.
 • قطره چشم با دارویی به نام آتروپین، که چشم را تار می کند. بنابراین کودک شما نیازی به استفاده از وصله نخواهد داشت. این امر همچنین مغز آنها را مجبور به استفاده از چشم ضعیف می کند.
بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *