۴ دقیقه
بیماری-توده-زرد-روی-چشم

همه چیز درباره پینگوکولا (توده زرد رنگ چشم)

آنچه می خوانید...

پینگوکولا توده ای  خوش خیم و غیر سرطانی است که روی چشم ایجاد می شود. هنگامی که بیش از یک توده در چشم رشد داشته باشد، این توده ها pingueculae نامیده می شوند. این رشد روی ملتحمه رخ می دهد. ملتحمه لایه نازک بافتی است که قسمت سفید رنگ چشم را می پوشاند.

ابتلا به این بیماری در هر سنی وجود دارد، اما عمده افرادی که دچار می شوند، افراد میانسال و مسن است. رشد این توده ها اغلب نیاز به برداشتن دارند و در اغلب موارد نیاز به درمان ندارند. برای کسب اطلاعات بیش تر با ما همراه باشید.

ظاهر pinguecula به چه صورتی است؟

پینگوکولا زرد رنگ، مثلثی شکل و به صورت یک تکه کوچک برجسته است که در نزدیک قرنیه رشد می کند. قرنیه لایه شفافی است که روی مردمک و عنبیه چشم قرار دارد. (عنبیه همان قسمت رنگی چشم ما است.)

Pingueculae بیشتر در قسمت قرنیه نزدیک به بینی دیده می شود ، اما می تواند در کنار قرنیه در طرف دیگر چشم نیز رشد کند.

برخی از پینگوکول ها می توانند بزرگ شوند، اما این با سرعت بسیار آهسته ای رخ می دهد و نادر است.

چه عللی سبب پینگولا می گردد؟

وقتی بافت ملتحمه چشم تغییر می کند، یک برآمدگی کوچک ایجاد شده و پینگوکولا شکل می گیرد. برخی از این برجستگی ها حاوی چربی، کلسیم و یا هر دو هستند. دلیل این تغییر کاملاً مشخص نیست، اما با قرار گیری مکرر در معرض نور خورشید، گرد و غبار یا باد ارتباط دارد. همچنین شدت این بیماری با افزایش سن بیش تر می شود.

علائم بیماری پینگوکولا

  • این بیماری می تواند باعث تحریک و یا خشک شدن چشم شود.
  • همچنین می تواند این احساس را بدهد که چیزی در چشم دارید، مانند ماسه یا سایر ذرات.
  • چشم آسیب دیده ممکن است خارش داشته یا قرمز و ملتهب گردد. این علائم ناشی از pingueculae می تواند خفیف یا شدید باشد.

بینایی سنج یا چشم پزشک باید بتواند این وضعیت را بر اساس ظاهر و محل پینگوکولا تشخیص دهد.

مقایسه بیماری توده زرد چشم و  ناخنک چشم

Pingueculae و pterygia انواع بیماری های چشمی هستند که می توانند روی چشم ها ایجاد شوند. این دو مشکل چشمی شباهت کم و تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارند

هر دو خوش خیم هستند و در نزدیک قرنیه رشد می کنند. هر دوی آنها با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، باد و سایر عناصر مرتبط هستند.

روش درمانی پینگوکولا به چه صورتی است؟

معمولاً هیچ نوع درمانی برای بیماری های پوستی وجود ندارد، مگر اینکه باعث احساس درد و ناراحتی چشم گردد. اگر چشم شما درد می کند ، پزشک می تواند به شما پماد یا قطره چشم بدهد تا قرمزی و سوزش را از بین ببرد.

در صورتی که ظاهر پنگوکولا سبب اذیت شدن شما شده و پایین آوردن اعتماد به نفس شما شده است، می توانید با پزشک خود در مورد برداشتن و جراحی پنگوکولا صحبت کنید. در برخی موارد، ممکن است نیاز به حذف این توده باشد. جراحی زمانی نیاز است که پینگوکولا :

  • روی قرنیه شما رشد کرده باشد، زیرا این کار می تواند بر بینایی تأثیر بگذارد.
  • هنگام استفاده از لنزهای تماسی باعث ناراحتی شدید شود.
  • حتی پس از استفاده از قطره یا پماد چشم، دائماً و به شدت ملتهب می شود.

چه روش هایی برای تشخیص پینگوکولا وجود دارد؟

پزشکان ما معمولاً می توانند تنها با معاینه چشم ، بیماری پوستی بینی را تشخیص دهند. ممکن است از لامپ شکاف استفاده شود تا اجازه این کار را دهد که تمام نواحی چشم را از نزدیک مورد بررسی قرار دهند.این ابزار به ما توانایی تشخیص ناهنجاری ها و تعیین شدت رشد را می دهد. هرچه یک پینگوکولا به قرنیه نزدیکتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که رشد این توده روی بینایی تأثیر بگذارد.

چه روش هایی برای پیشگیری از pingueculae وجود دارد؟

اگر به دلیل کار یا سرگرمی زمان زیادی را در خارج از خانه می گذرانید، احتمال ابتلا به پنگوکولا بیش تر است. با این حال، می توانید با استفاده از عینک آفتابی در خارج از خانه از پیشروی این بیماری جلوگیری کنید. شما باید از عینک آفتابی استفاده کنید که روکش آن مانع اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و ماوراء بنفش B (UVB) می شود. عینک آفتابی همچنین از چشم شما در برابر باد و دیگر عناصر بیرونی مانند شن محافظت می کند.

مرطوب نگه داشتن چشم های خود با اشک مصنوعی نیز ممکن است به جلوگیری از ابتلا به پینگوکول کمک کند. هنگام کار در محیطی خشک و گرد و غبار نیز باید از عینک محافظ استفاده کنید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *