۵ دقیقه
بلفارواسپاسم چشم

بلفارواسپاسم

آنچه می خوانید...

بلفارواسپاسم (Belpharospasm)، به معنای بسته شدن غیر ارادی پلک ها یا پلک زدن غیر ارادی می باشد. این عارضه پیشرونده، بیشتر در زنان سالمند دیده می شود. با پیشروی این بیماری، شدت حملات بلفارواسپاسم بیشتر شده و ممکن است بسته شدن پلک ها تا چند ساعت نیز ادامه پیدا کند. این بیماری در اکثر افراد منجر به افسرگی می شود و باعث می شود فرد تا حد امکان در جامعه حضور نیابد. متمرکز شدن روی فعالیتی خاص باعث کاهش حملات می شود، مثلا حمله بلفارواسپاسم در خواب متوقف می گردد. درمان موثر برای بیماری بلفارواسپاسم، تزریق بوتاکس است که در این مقاله بیشتر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

علت ایجاد بلفارواسپاسم

بیماری بلفارواسپاسم علت مشخصی تاکنون نداشته است و در بیشتر موارد بدون علت خاصی پدیدار می گردد. به گفته برخی دانشمندان، ناهنجاری عملکرد مغز می تواند یکی از عوامل موثر در بروز این نوع بیماری چشم باشد. به صورتی که در هماهنگ کردن و تنظیم عضلات اختلال به وجود خواهد آمد.

بلفارواسپاسم چشم


همچنین از دیگر عوامل موثر می توان به خشکی چشم یا ارثی بودن این بیماری اشاره نمود. در نتیجه علت این بیماری را می توان ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی دانست.

در صورتی که فرد در محیط های پرتنش و استرس زا قرار گیرد، این عارضه شدت می یابد.

علائم بلفارواسپاسم

علائم بیماری بلفارواسپاسم معمولا به صورت تدریجی نمایان می شود و بر اثر عوامل تحریک کننده شدت می یابد. با عوامل تحریک کننده ای مانند نور آفتاب، باد، حرکت سریع سر و چشم فرد، آلودگی هوا، کمبود مواد معدنی، فشار بینایی و مصرف دخانیات، حملات این بیماری آغاز می گردد و تشدید خواهد شد.

نشانه های بیماری در شرایطی مانند خستگی، فشار عصبی و عاطفی، اضطراب، مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئین دار بروز می یابند. از جمله علائم بلفارواسپاسم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • التهاب پلک
  • التهاب ملتحمه
  • قرمزی و خشکی چشم
  • گرفتگی چشم
  • انقباض عضلات فک، دهان، گونه و گردن

تشخیص بلفارواسپاسم

برای تشخیص بیماری بلفارواسپاسم یا پلک زدن غیر ارادی چشم، نیاز است ابتدا به جراح و متخصص چشم یا فوق تخصص جراحی چلاستیک چشم و صورت مراجعه نمایید. پزشک با معاینات و بررسی هایی که انجام می دهد این بیماری را تشخیص می دهد. برای تشخیص این نوع بیماری چشم نیازی به انجام آزمایشات و عکسبرداری ها نیست و معاینات بالینی کافی هستند.

در صورتی که متخصص چشم تجربه و مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است این نوع بیماری را تشخیص ندهد یا اینکه با چتوز یا افتادگی پلک آن را اشتباه گیرد زیرا علائم این دو بیماری بسیار مشابه هستند.

بنابراین در انتخاب متخصص چشم دقت کافی را بنمایید تا مراحل درمان شما سریعتر و موثرتر صورت گیرد.

درمان بلفارواسپاسم

در صورتی که چشم پزشک، مشکل چشم فرد را بیماری پلک زدن غیر ارادی چشم یا بلفارواسپاسم تشخیص دهد، درمان های مختلف و موثری برای آن وجود دارد که باید حتما توسط جراح چشم باتجربه انجام گیرد. درمان بلفارواسپاسم به صورت زیر می باشد.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم بهترین گزینه درمانی این بیماری می باشد. در صورتی که این روش جواب ندهد نیاز است که برای درمان، روش جراحی انتخاب گردد. تزریق سم بوتولینوم سبب ضعف عضلات کنترل کننده پلک می شود و هر نوع اسپاسم را بهبود می بخشد.

تزریق بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم

تزریق بوتاکس برای درمان این بیماری چشم باید هر سه تا شش ماه یکبار تکرار شود زیر اثر آن سه تا شش ماه طول می کشد و بعد از این مدت از بین می رود. این روش درمانی راهکاری بسیار موثر اما با ماندگاری کوتاه مدت است.

پایانه های عصبی چشم وظیفه انقباض عضلات پلک را بر عهده دارند که بر اثر این بیماری عضلات ضعیف می شوند. تزریق بوتاکس باعث جذب این پایانه های عصبی می گردد.

از جمله عوارض تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تاری دید
  • دوبینی
  • افتادگی پلک

در خصوص جراحی بلفاروپلاستی که روش زیبایی درمانی چشم است بیشتر بدانید.

لازم به ذکر است که این عوارض ناشی از تزریق بوتاکس موقتی بوده و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

جراحی

يكي از درمان های دیگر بلفارواسپاسم، جراحی است. در صورتی که تزریق بوتاکس نتیجه موردنظر را نداشته باشد یا فرد تمایلی به تزریق مکرر نداشته باشد، جراحی بهترین گزینه درمان است. این روش درمان قطعی نیست و باعث کاهش علائم می شود و معمولا برای نتیجه بهتر تزریق بوتاکس انجام می شود، بنابراین بهتر است تزریق بوتاکس نیز صورت پذیرد.

برداشتن عضله یا میکتومی از روش های رایج جراحی برای درمان این بیماری است. به این صورت که قسمتی از عضلات چشم که وظیفه بستن پلک را دارند برداشته و جراحی می شوند.

روش های درمانی دیگر

بیمار با رعایت برخی روش ها می تواند از پیشروی این بیماری جلوگیری کند.

کنترل اضطراب و استرس از جمله موارد مهمی است که باید رعایت شود. زیرا باعث بدتر شدن بیماری بلفارواسپاسم می گردد.

یکی دیگر از توصیه ها، استفاده از عینک آفتابی تیره است زیرا نور آفتاب باعث تحریک چشم می شود و عینک آفتابی از بروز حمله بیماری اسپاسم چشم جلوگیری می کند. همچنین عینک آفتابی تیره باعث می شود دیگران در اجتماع متوجه پلک زدن غیرارادی بیمار نشوند.

اقداماتی نیز باید برای درمان خشکی چشم و التهاب پلک صورت گیرد که از جمله آن ها می توان به استفاده از قطره های اشک مصنوعی و یا مرطوب کننده های چشمی اشاره نمود. استفاده از این داروها باعث کاهش تحریک چشم و در نتیجه کاهش حملات بلفارواسپاسم چشم گردد.

خاتمه

در این مقاله سعی کردیم در خصوص بیماری بلفارواسپاسم چشم مطالبی را بیان کنیم. بهترین روش درمان این بیماری، تزریق بوتاکس است که نیاز به تزریق مکرر حدودا هر سه تا شش ماه یکبار دارد. برای تشخیص و درمان این بیماری چشمی باید از بهترین متخصص چشم کمک بگیرید تا به بهترین نحو درمان صورت گیرد.

درمان اسپاسم چشم

اگر در زمینه درمان بیماری بلفارواسپاسم چشم با تزریق بوتاکس و یا جراحی چشم سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر پریسا حمامی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم و صورت بیان کنید.

بهترین جراح پلک

دکتر پریسا حمامی

دکتر پریسا حمامی جراح چشم فوق تخصص جراحی پلک و چشم و حدقه و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *